Cesta do Thajska – Jak odhodit zábrany z cestování?

by - srpna 23, 2017


Jak to, že se z klasické dovolené v hotelu na lehátku, kde vám jídlo naservírují až pod nos, stala cesta pouze s batohem formou low-cost? Jak se ze mě, pohodlného strašpytla stal baťůžkář? Dovolte abych vás přivítala v 1. díle série několika článků o mých poznatcích a zážitcích z cesty na vlastní pěst a o tom jak jsem "doufám" odhodila zábrany z cestování.

Určitě si zde nebudu hrát na žádného cestovatele, nicméně ráda bych vám touto formou předala své poznatky či zkušenosti, které jsem již za tak krátkou dobu posbírala, a které mi pomohly odhodlat se k tomu letět někam dál než jen do Evropy a hlavně BEZ cestovky! Pokud jste tedy zkušení cestovatelé, můj článek vám toho moc nepřinese, ale začátečníkům jako jsem já můžu přijít vhod! Takže čtěte dál. :)

Dáváte přednost cestovce nebo cestování na vlastní pěst? Z čeho máte před cestou největší strach?

Když přítel přišel poprvé s tím, že bychom letěli do Thajska, protočila jsme oči v sloup a nápad rychle zamítla. 1) Věděla jsme, že plánovaní bude náročné a dlouhé 2) Nemám tolik peněz 3) Co když se nám tam něco stane. Tyhle tři faktory mě odrazovali vesměs od všech cest mimo Evropu. S cestovkou je to přeci pohodlnější. Vybereš si zájezd, zaplatíš a vše potřebné ti pošlou. Na letišti tě čekají a dopraví tě až na hotel a kdyby něco, máš delegáta.

Proč Thajsko?

Ještě před rokem byl vrcholem mé dovolené odlet do Itálie a do Chorvatska. Cesta po Evropě byla jistou. Pořád máš pocit, že to není tak daleko, je tu spousta Čechů a připadáš si skoro jako doma. I když jsme vždy byla s dovolenou spokojená, nikdy jsem nepřestala toužit po tom, podívat se někam dál a všem odvážlivcům jsem to záviděla. Obdivovala jsem, že si prostě koupí letenky a letí...to já neuměla. Vždy jsem zatím viděla ty starosti, zařizování atd. Co nás tedy přimělo vybrat Thajsko a letět?

1) Neutuchající touha mého přítele letět do Asie
2) Situace, která je teď v Evropě – moc destinací na výběr není, a to přesně si cestovky uvědomují
3) Objevení portálu www.levnecestovani.cz, který vám určitě moc doporučuji. Objevují se tam zajímavé tipy na dovolenou za super peníze. A právě zde jsem se dočetla o akčních letenkách do Thajska, které v tuto chvíli opravdu vycházejí na něco kolem 11 000 Kč

Tyto tři faktory mě přiměli k tomu, zamyslet se, zda-li je letos dovolená s cestovkou opravdu tím pravým. Vždyť Thajsko na 17 dní (bez jídla) vyjde jen o trochu víc než dovolená v Evropě na 8 (all inclusive). Po zjištění základních informací o počasí, cenách apod. jsem se nakonec rozhodli, že do toho půjdeme! Nicméně tu stále zůstával fakt, že musím zařídit tu hromadu věcí před tím než poletíme. Jak vše proboha zorganizovat? Kde budeme spát? Jak se budeme dopravovat? Tohle je přesně to, co mě od podobných cest vždy odrazovalo. A jak nepodlehnout? Co udělat pro to aby se sen stal skutečností? Mám tu pro vás jednoduchý tip!

Tip 1: Zjistěte si základní informace o zemi kam chcete, jak se pohybují ceny, jaké tam je počasí, politická situace apod. Pokud vás ani jeden faktor neodradí, KUPTE LETENKY!!! Jakmile budou letenky vaše, zbytek už jednoduše musíte nějak dořešit...ale co je hlavní? 1. krok je za vámi!!!


Kde koupit letenky?

Na výše zmíněném portálu se často objevují i odkazy na koupi letenek. My zvolili www.pelikan.cz. Nicméně, jakmile vyberete termín a čas, prohledejte i jiné stránky, zda-li se tam letenky nebudou pohybovat levněji. My se takto dostali přes proklik z jiné stránky opět na pelikan, jenže letenky stály asi o 500 Kč méně!

Tip 2: Letenky hledejte v anonymním režimu stránky! Tím zabráníte umělému navyšování ceny.

Ubytování?

Hned po koupi letenek jsme začali vybírat místa, která chceme navštívit, na základě toho jsme zvolili ubytování v blízkosti. Thajsko má tu výhodu, že se tam dá ubytování sehnat opravdu levně (obzvlášť teď mimo sezónu), a tak si můžete dovolit i luxusnější ubytování. Spousta lidí volí variantu, zarezervovat si nějaké ubytování na dva, tři dny a zbytek si najít až na místě. My ale chtěli mít jistotu a tak jsme si zarezervovali ubytování hned na první půlku dovolené, zbytek rozhodneme až na místě, ale po příletu nemusíme hned nic hledat. Co se ubytování týče, asi nejvíce se nám zatím osvědčil Booking.com. Je přehledný, za dobré ceny a vybírat můžete přímo na mapě. 

Tip 3: Po výběru hotelu pak pro zajímavost vždy mrkněte ještě na tripadvisor.cz, ten je dobrý na recenze. Můžete je porovnat s recenzemi z Bookingu a podívat se i na fotografie hostů.

Plánovač cesty?

Pokud chcete mít všechny důležité informace pevně pod kontrolou, pořiďte se zápisník a pište, pište, pište! Samozřejmě si můžete pořídit nějaký zápisník určený vyloženě pro cestovatele, já ale zvolila klasický notýsek, který je malý a lehký, tudíž ho můžu vzít s sebou na cestu a mít tak všechny informace o Thajsku pěkně pod kontrolou. Zapisujte si do něj pak všechny důležité informace spojené s vaší cestou. V tom mém najdete např. všechny odlety a přílety; názvy ubytování; ceny pokojů; místa, která chceme navštívit; věci, které před cestou musím zařídit; co potřebuji koupit, které oblečení, kosmetiku si vezmu; atd. Opravdu je to velmi užitečná pomůcka, a pokud do něj budete kreslit, nebo vlepovat vstupenky, stane se z něj i milá památka :)


Tak to je pro začátek vše. Teď už víte, jak odhodit strach z první cesty na vlastní pěst, kde koupit letenky, kde najít ubytování a jak se z toho všeho nezhroutit a naopak si plánování užít! V příštím článku se můžete těšit na to, jak se sbalit do 7 kg na 17 dní!

Týna

You May Also Like

3 komentářů

 1. Ty jo, to je super :) my letos jeli na vlastní pěst do Bulharska a zážitky jsme měli skutečně bohaté a taky dost děsivé :D psala jsem o tom nedávno článek :) do 7 kg se vejít na 17 dní - to si neumím představit, budu zvědavá na další článek :) mimo Evropu bych se taky chtěl jednou podívat :)

  Lady Lenna

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na článek se určitě moc ráda podívám :) Doufám, že naše zážitky z Thajska děsivé nebudou :D

   T.

   Vymazat
 2. Skvěle napsaný článek! Tvé rady na cestování se budou hodit určitě nejednomu člověku :)

  Nela z blogu Růžová rtěnka

  OdpovědětVymazat