POSTŘEHY Z KVIFF 2017

by - července 13, 2017


"Hele, co kdyby jsme jeli do Varů?" Tuhle otázku mi položil přítel v pátek 30. června. Ano, je to ten den, kdy akorát začínal KVIFF, neboli 52. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. V tu chvíli mi přišlo trochu zbytečné dělat si naděje, že seženeme za tak krátkou dobu ubytování, které bude v rámci našich financí. Nicméně po pár minutách jsme už odesílali rezervaci na jednu noc v krásném penzionu asi půl kilometru od centra.

A jak se nám celý výlet zdařil? Ce mě na KVIFFu nejvíce zaujalo a co naopak lehce zklamalo? 

Ubytování
Jak jsem již výše uváděla, byl opravdu zázrak, že se nám podařilo v době festivalu sehnat ubytování, které by bylo cenově dostupné a navíc tak blízko centra. Pokud se tedy budete za rok chystat do Varů, určitě doporučuji zarezervovat si ubytování s dostatečným předstihem. Zkuste se také podívat na Airbnb nebo Booking, přes který jsme našli ubytování právě my. Vyplatí se chvíli hledat a podle hodnocení víte, do čeho jdete. Pokud jste více dobrodružnější, můžete využít i stanové městečko, které je během festivalu k dispozici. 

Co na sebe?
Tak, ubytování jsme měli zajištěné, ale teď přišel na řadu ten nejdůležitější úkol. Vybrat, co na sebe. A pozor! Musela jsme se vejít pouze do jednoho baťůžku = nadpřirozený úkol. V tu chvíli jsem se rozhodla mrknout na internet a načerpat trochu inspirace, jenže na mě vyskočilo asi milión outfitů z různých večírků a akcí. Ok, na Möet party mě už asi nikdo nepozve, tudíž nechám své večerní róby doma a zvolím spíše pohodlnější kousky. Někde jsem četla, že se doporučuje vzít si hlavně pohodlné botky, což je pravda. Mezi jednotlivými kino sály to kousek je a pokud nechcete celý festival strávit pouze v restauracích a barech, je lepší zvolit trochu pohodlnější obuv. "Ještě že teď frčí ty botasky." Takže co na sebe? Já zvolila mé oblíbené černé kalhoty z H&M, které jsou krásně lehké, dají se kombinovat snad se všemi druhy topů a navíc jsou neskutečně pohodlné (což obzvláště při dvou a půl hodinovém filmu oceníte). Jelikož jsme jeli pouze na dva dny, zvolila jsme dva topy, jeden bílý s odhalenými rameny a druhý, elegantnější cami top. Na nohy pak pohodlné botasky. Měli jsme štěstí, že oba dva dny bylo krásně, v tu dobu bych ocenila i šaty, které jsem nechala doma. Takže o důvod víc jet příští rok znovu.


Tip: Pokud se nechcete tahat celý den s batohem na zádech, využijte příští rok jednu z úschoven. Uložení zavazadla tam stojí 10 Kč na den.

Filmový festival bez filmu?
Co by to bylo za filmový festival bez filmu? Bohužel i to se vám může stát. Lístky na filmy si totiž vždy můžete koupit pouze na jeden den dopředu. Tedy pokud přijedete pouze na jednu noc, je velmi pravděpodobné, že se první den na film vůbec nedostanete. Ty nejžádanější filmy jsou vyprodané vždy během několika minut. My jsme například přijeli ve středu a ten večer jsme chtěli zajít na film Terminátor, lístky ale byly vyprodané už den před tím, než jsme vůbec přijeli. To mě trochu zamrzelo, jelikož ti, co přijeli pouze na otočku, neměli téměř žádnou šanci se na nějaký film podívat. Pak vám ještě zbývá několik šancí 1) zkusit lístek koupit od někoho jiného 2) zkusit štěstí na last minute pokladně 3) vystát hodinové fronty s nadějí, že se uvolní nějaká místa. V tomto případě ovšem musíte mít tzv. festival pass, který na den stojí asi 250 Kč, celofestivalový pass vyjde na 1200 Kč. Tento pass jsme využili i my. Máte díky němu výhody právě ve zmiňovaných frontách, nebo jeho pomocí můžete rezervovat lístky online či přes sms, což vám ušetří čas ve frontě. Ovšem i tady musíte být rychlí, jelikož pro tento způsob rezervace se uvolňuje asi jen 40% lístků. Online a sms rezervace se spouštějí vždy od 7h a už v 7:00:01 byvají lístky pryč. Nebudu vám tady vypisovat celý princip vstupenek, ale určitě se vyplatí systém nastudovat, aby jste viděli alespoň něco.


A které filmy jsme nakonec navštívili? Měli jsme tu výhodu, že jsme na festivalu měli známé a ti nám passy koupily a ofocené poslali, díky tomu jsme mohli rezervovat filmy už od 7h ráno ještě z Prahy. První den nás čekal film Příběh odkvetlých chryzantém od japonského režiséra Kenji Mizoguchi (raději neskloňuji) z roku 1939. Druhý den nás potom čekal film I am Heath Ledger, o herci, kterého určitě mnozí z vás znají. A jako poslední pak Kdo chce zabít Jessii od pana režiséra Vorlíčka. Zde nás čekalo malé překvapení, jelikož jsme netušili, že pan Vorlíček na tento film přijede a následně ho i sám uvede. Byla jsme moc ráda, že jsem u toho mohla být a sklonit tomuto výjimečnému režisérovi poklonu potleskem ve stoje. Kdo z nás nevyrůstal na jeho pohádkách a filmech?


Máte z festivalu také podobné dojmy jako já? Co se vám na něm nejvíce líbí a co naopak ne? 

Kam ve Varech vyrazit?
Na Varech je super to, že je to město uprostřed přírody. Všude dokola je spousta vyhlídek, na které se můžete vydat buď po svých nebo lanovkou. Během několika málo minut tak stojíte v lese, kde po davech lidí nejsou ani památky. Obzvláště tady se ale pohodlná a pevná obuv vyplatí. No a pak samozřejmě nesmíte vynechat promenádu v blízkosti kolonády, kde můžete ochutnat vodu ze zdejších pramenů. K procházkám po městě doporučuji koupit lázeňskou oplatku, bez ní by to totiž nebylo to právě. Během festivalu se určitě nudit nebudete, jídla i pití je tu nadbytek. Pokud je hezky, doporučuji si udělat piknik v parku přímo na proti hotelu Thermal, odkud máte krásný přehled.


Letošní KVIFF byl mým prvním ročníkem a naprosto mě uchvátil. Pokud to půjde, příští rok se určitě vydáme znovu, ale tentokrát to každopádně bude na více dnů!!! Doufám, že se vám článek líbil a také trochu na-motivoval. 


P.S. Tričko s Belmondem jsme si samozřejmě koupili :)

Týna

You May Also Like

2 komentářů

 1. pekný článok, super fotky :) s tými lístkami je to škoda, ale čo sa dá robiť :/ film o Heathovi by som si neskutočne rada pozrela :)

  Sabi z blogu Beautiful savage

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, děkuji za komentář :). Film určitě doporučuji!!!

   Vymazat